Test szyby ERGO GS Vario marki Wunderlich

ERGO GS VarioMyślę, że wiele osób, które choć raz wybrały się w dalszą podróż motocyklem bez osłony przed wiatrem jest w stanie docenić dobrą szybę.
Motocykl BMW F800GS, fabrycznie wyposażony jest w niską szybę. Bez wątpienia sprawdziła mi się ona w lekkim  terenie, jako ochrona zegarów. Jest ok do jazdy w mieście.
Gdy pierwszy raz wybrałem się średnim GS-em na mazury, czułem się zmęczony od podmuchów wiatru i od strumienia powietrza napierającego na klatkę piersiową.
Przy prędkości 120km/h i wyżej czułem jakby wiatr chce mi urwać głowę. A gdy obracałem głową na bok, w celu upewnienia przed zmianą pasa, odczuwałem jakby wiatr chce mi skręcić kark!

Szybki rekonesans w sieci i znalazłem m.in szybę Desierto, Mirage, ERGO GS Vario oraz masę niskich szyb, które były poza moim obszarem zainteresowania. Z moich trzech faworytów, szczególną uwagę zwróciła ERGO GS Vario. Co prawda, nie ma miejsca montażowego na GPS jak pozostałe, ale jest najszersza z nich i ma najatrakcyjniejszą cenę 199 € (852 zł). Dla porównania Desierto to koszt 2262 zł a Mirage 2 to 495 € (1589 zł).

 

Porównanie z fabryczną szybą…

Szyba zsunięta (można ją jeszcze złożyć o kilka cm za pomocą śrubek)ERGO GS Vario

Szyba rozsunięta do maksimum.

ERGO GS Vario

 

Montaż i konstrukcja szyby

Nie miałem problemów z montażem szyby na BMW F800Gs 2012. Wszystko idealnie pasowało. Wystarczyło wyjąć wszystkie (6) oryginalne elementy montażowe i zastąpić je (4) dostarczonymi. Natomiast nie doszukałem się w instrukcji, że trzeba było kręcić tymi śrubkami, aż gwint ściśnie gumę, ona spłaszczy uniemożliwiając wypadnięcie.

ERGO GS VarioSzyba jest wyraźnie cięższa od oryginalnej i wykonana z grubszego tworzywa. Mimo to, jest przytwierdzona do motocykla na 4 z 6 punktów montażowych. Natomiast wzmocniona aluminiowymi stelażami.

ERGO GS Vario

Moja kierownica jest lekko zadarta do przodu i wyposażona w handbary. W skrajnym położeniu kierownicy, bardzo delikatnie styka się ona z szybą, ale gdyby ją ustawić w standardowej pozycji i wtedy podnieść na mostku na pewno byłoby ok.

Konstrukcja szyby jest dość „miękka”. Wystarczy lekko nacisnąć i się ugnie. Nim ruszyłem, spodziewałem się, że będzie pracowała przy większej prędkości.

ERGO GS Vario

 

Już ponad 5000 km w trasie z ERGO GS Vario…

Nadmienię tu, że jeżdżę w kasku szczękowym Nolan N92, o którym można powiedzieć wiele dobrego, ale na pewno, że nie jest cichy. Mam 176 cm oraz standardową kanapę od BMW.
Musze przyznać, że nie byłem świadomy ile może dać dobra szyba (wiem wiem, mogę zostać skrytykowany zaraz przez zwolenników wiatru we włosach) . Jadąc z nią pierwszy raz na Mazury nie wiedziałem, że mogę słyszeć wyraźnie pracę mojego wydechu, a co dopiero pracę silnika. Brak szarpiącego mną wiatru sprawił, że zamiast 100 km, które były dla mnie wysiłkiem, bez problemu mogłem pokonywać odcinki 200 km!
Miałem też szczęście jechać, gdy nie było żadnego wiatru. Zasuwając 120km/h i było błoga cisza w kasku! Lecz gdy jest wiatr szyba odczuwalnie zmniejsza odczucie naporu powietrza.

italia Tour 2013

Jak wysoko sięga szyba

Jednak dopatrzyłem się małej wady przy jeździe w terenie, gdzie patrzę trochę bliżej przed siebie niż na szosie. Szyba powoduje efekt oddalenia/zmniejszenia, gdy się przez nią patrzy. Obserwując dół w leśnej, piaszczystej dróżce powoli się on do mnie zbliżał ale gdy znalazł się polu widzenia za szybą ponownie się oddalił i wydał mniejszy. Trochę dezorientujące, ale wystarczyło złożyć szybę.

Szczególnie gdy jeżdżę, z moim plecaczkiem zdarza mi się zaliczyć parkingówki przy jeździe poza asfaltem. Tym razem też tak było parę razy, ale szyba wyszła bez szwanku. Jej dość giętka konstrukcja jest tu akurat zaletą.

 

 

Podsumowanie

Zalety:
– cena (kupując bezpośrednio od producenta, zapłaciłem z przesyłką ok 980 zł)
– szeroka (jedna z najszerszych wśród dużych szyb)
– bardzo dobra ochrona przed wiatrem
– możliwość łatwej regulacji w szerokim zakresie (do 525 mmm maksimum)

Wady:
– brak miejsca na montaż nawigacji
– giętka konstrukcja (podczas jazdy zauważalnie pracuje)

Jaka jest moja opinia? czy kupiłbym ją ponownie znając już dobrze produkt? Zdecydowanie tak! W tym przedziale cenowym u mnie wygrała.

 

Link do strony Wunderlich

Link do prezentacji szyby na youtube